niedz., 23.09.2018

Spacer

Śladami Kolei Terespolskiej

Dziś trudno to sobie wyobrazić, ale kiedyś z dzisiejszego Dworca Wschodniego nie dało się dojechać na Centralną. Za to były regularne połączenia do Moskwy.

Dworzec, który my znamy jako Wschodni został uruchomiony ponad 150 lat temu jako Terespolski. Po drodze działał też jako Brzeski i jako Oost Bahnhoff.

O okolicznościach powstania trzeciej, zbudowanej na terenie ziem polskich linii kolejowej, łączącej Warszawę, a raczej warszawską Pragę z Terespolem opowie dr hab. Zbigniew Tucholski z Instytutu Historii Nauki PAN.

Zbiórka przy kantorze w hallu głównym Dworca Wschodniego od strony ul. Kijowskiej.