pt., 15.09.2023

udział bezpłatny

Społeczna historia wybiegu – krąg opowieści | Złota Wyspa

Stare czarno-białe zdjęcie. Chłopiec pozuje do zdjęcia na tle niedźwiedzia na wybiegu. Obok ludzie patrzą się na wybieg.

Pierwsze niedźwiedzie brunatne pojawiły się na wybiegu zaprojektowanym jako ozdoba trasy W-Z i wizytówka warszawskiego ZOO w styczniu 1952 roku.  Po akcie wtargnięcia na wybieg przez pijanego mężczyznę w 2020 roku dwie ostatnie mieszkanki tego miejsca – niedźwiedzice Sabina i Mała – zostały przeniesione na teren Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Poprzez działania artystyczne prowadzone na nieczynnym wybiegu chcemy zwrócić uwagę na potencjał tego miejsca i jego możliwe funkcje. Jednocześnie pragniemy odnotować jego dotychczasowe znaczenie definiujące dotychczasowy charakter tej lokalizacji. Dla całych pokoleń osób wychowanych na Pradze hasło „przy miśkach” określało cel rodzinnych wycieczek oraz punkt spotkań z rówieśnikami i sympatiami.

Podczas spotkań w kręgu opowieści chcemy dotrzeć do wspomnień i zdjęć związanych z miejscem, składając z nich społeczną historię wybiegu.

Miejsce spotkania: Al. Solidarności, nieczynny wybieg dla niedźwiedzi

Prowadzenie: Anna Skowrońska

Ilość miejsc ograniczona! Zapisy przez formularz: https://forms.office.com/e/8HpzguhB0H

Podczas spotkania będziemy spisywać fragmenty opowieści, więc prosimy o zabranie ze sobą okularów do czytania (jeśli są potrzebne).

UWAGA! Spotkaniom towarzyszy zbiórka fotografii w ramach muzealnego Archiwum Społecznego, która trwa do końca września.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Złota Wyspa”. Dowiedz się więcej: muzeumwarszawy.pl/zlota-wyspa-pawla-althamera/