Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 16.05.2024
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Spotkanie z Waldemarem Śliwczyńskim | Migawki/Inspiracje

Grafika. W tle czarno-białe zdjęcie z lotu ptaka na kamienice Pragi wśród drzew. W prawym górnym rogu napis: MIGAWKI. ARCHIWUM REWITALIZACJI PRAGI, po lewej biały łuk litery M.

Celem projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji jest zbudowanie kompleksowego, fotograficznego archiwum przemiany prawobrzeżnej części Warszawy. Jego autorkami i autorami będą profesjonalni fotografowie i fotografki, ale też przeszkoleni przez nich w czasie warsztatów i spotkań mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. Wszystko po to byśmy mogli przyjrzeć się tej wielkiej przemianie jeszcze w czasie jej trwania. W przyszłości budowana w ten sposób baza zdjęć stanie się źródłem wiedzy o dawnej i współczesnej Warszawie – bezcennym dla badaczy i badaczek i nabierającym wartości z każdym kolejnym rokiem dzielącym nas od formalnego zakończenia programów rewitalizacyjnych.

Inspiracje to spotkania się z tymi, które i którzy przyglądają się miastom i architekturze od dawna, dokumentują je fotografując, a przy okazji opowiadają o swoich odkryciach innym. Słuchamy o ich metodach pracy, podglądamy ich warsztat, podziwiamy efekty ich pracy.

Zaprosiliśmy do tego cyklu inspirujących twórców i twórczynie, którzy od lat, wykorzystują różne narzędzia, budują własne fotograficzne archiwa zmian. Spotkanie prowadzi Filip Springer.

Waldemar Śliwczyński (1958) – wydawca i redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia” (2000-2012, 2022-?) oraz „Wiadomości Wrzesińskich” (1990-2020). Jego książki – „Cisza” (2008) oraz „Topografia ciszy” (2012) oraz „808,2 km” (2015) zdobyły wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach na Fotograficzną Publikację Roku. W 2022 wyszły jego wspomnienia z czasów, gdy wydawał i redagował „Wiadomości Wrzesińskie” – książka nosi tytuł „Moim zdaniem”. W 2018 Muzeum Narodowe w Poznaniu wydało jego książkę „Zapomniane dziedzictwo. Architektura folwarczna Wielkopolski”. Pierwszy kurator Kolekcji Wrzesińskiej, 1 czerwca 2022 uruchomił serwis kwartalnikfotografia.pl, a następnie reaktywował „Kwartalnik Fotografia” w postaci drukowanej. Jest absolwentem kulturoznawstwa i filozofii na UAM w Poznaniu. Publikuje teksty w wydawnictwach naukowych o fotografii, od 2002 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Mieszka i tworzy we Wrześni.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.