sob., 08.09.2018

Spacer

Wyklęte adresy Pragi

Zapraszamy na spacer o bardzo trudnym temacie w historii warszawskiej Pragi – sieci punktów na mapie, zidentyfikowanych jako miejsca związane z represjami i kaźnią w okresie reżimu komunistycznego. To w nich, w latach 1944-1956, odbywały się brutalne przesłuchania i bezprawne przetrzymywania, a nawet dokonywano morderstw. Ofiarami byli żołnierze Armii Krajowej i innych formacji podziemnych, ale nie tylko, sprawcami natomiast funkcjonariusze sowieckiego i polskiego aparatu bezpieczeństwa.

Spacer po „wyklętych adresach” poprowadzi Anna Straszyńska, założycielka Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu, pasjonatka historii Pragi Północ. Od wielu lat dokumentuje miejsca związane z reżimem komunistycznym na warszawskiej Pradze, jak również działa na rzecz objęcia poszczególnych adresów ochroną prawną. Sama zwykła mawiać, że komunizm dla Warszawy zaczął się właśnie na Pradze.

Zbiórka: pod Pomnikiem ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach 1944–1956 (ul. Namysłowska 6).

Bilety na spacer są dostępne online i w kasach Muzeum.