sob., 15.10.2022

udział bezpłatny

Czego chcą portrety? | Antonina Gugała. Warszawa w kolekcji fotografii współczesnej

Krótkie warsztaty z Antoniną Gugałą na temat fotografii portretowej. Podczas spotkania przyjrzymy się portretom wykonanym w stołecznych zakładach fotograficznych. Zastanowimy się nad tym, jak możemy interpretować te zdjęcia.

Czego chcą od nas portrety?
Co otwarcie komunikują, a co ukrywają?
Jakie czynniki mają na to wpływ?
Kto jest autorem_ką a kto bohaterem_ką tych zdjęć?
W jakim celu powstają?

W kolejnej części warsztatów wykonamy fotografie aparatem natychmiastowym (instax). Zadaniem każdego z uczestników będzie szczegółowe zaplanowanie oraz wykonanie dwóch fotografii drugiej osobie (praca w parach): zdjęcia do dyplomu oraz swobodnego portretu. Na koniec omówimy efekty pracy na forum grupy.

Jedno ze zdjęć będzie można zostawić sobie na pamiątkę, a drugie pozostanie w muzeum jako „galeria Warszawiaków” – nawiązując do pracy Antoniny Gugały Fotograf warszawski.

Warunkiem udziału w warsztatach jest wyrażenie zgody na publikację wizerunku (formularz dostępny na miejscu).

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty odbywają się również o godz. 11:00-12:30.

Dla kogo: młodzież i dorośli

Miejsce spotkania: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

Żeby wziąć udział w wydarzeniu należy pobrać bezpłatny bilet.

Zdjęcie: Zakład fotograficzny Foto Express przy ulicy Francuskiej 32, z cyklu „Fotograf warszawski”, Antonina Gugała, 2016, Warszawa, zbiory Muzeum Warszawy

Fotograf warszawski

Wykonane przez Antoninę Gugałę w 2016 dokumentacje zakładów fotograficznych prezentujemy w niewielkim wyborze w Muzeum Warszawskiej Pragi. Fotografie zobaczyć można na drugim piętrze obok wystawy „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”.

Pokaz jest dostępny do 16 października. Dowiedz się więcej.

Warszawa w kolekcji fotografii współczesnej

Warszawa w kolekcji fotografii współczesnej to działania towarzyszące zakupowi do kolekcji Muzeum Warszawy:

• fotografii Antoniny Gugały, Rafała Milacha, Joanny Szpak Ostachowskiej, Jędrzeja Sokołowskiego,
  • kolaży Jana Dziaczkowskiego
  • oraz filmu Norberta Delmana.

Na program wydarzeń składają się warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, specjalne oprowadzania po Muzeum Warszawy. Oprócz tego prace pojawią się na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy.

Sprawdź program wydarzeń.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Nazwa zadania: Rozwój kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warszawy.