czw., 17.06.2021

Wstęp bezpłatny

Życie jak powieść. O Stanisławie Umińskiej i Modlińskiej 257 | ONLINE

Gośćmi kolejnego spotkania z cyklu „Prawobrzeżni” będą: pisarka Marika Krajniewska i Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE. Bohaterką ich opowieści będzie Stanisława Umińska (1901-1977), aktorka i… zakonnica.

Modlińska 257 to niezwykły adres. Stoi tu dom, dla wielu będący bezpieczną przystanią. Nosił kiedyś nawet taką nazwę: „Przystań”. „Przystań” to również powieść Mariki Krajniewskiej, wydana przez Fundację Ave. Dom przy Modlińskiej pojawia się w książce jako pełnoprawny bohater akcji i zabiera czytelnika w czasy okupacji niemieckiej po to, by nie tylko przypomnieć co ważne, ale też odkryć niezwykle przejmujące fakty, mające wpływ na naszą historię, kulturę, społeczeństwo.

Miejsce to skrywa pamięć o superbohaterkach. Jedną z nich jest Stanisława Umińska, znana aktorka międzywojnia. Jako siostra zakonna Benigna – benedyktynka samarytanka – sprawowała pieczę nad dziewczętami upadłymi, z którymi razem z Leonem Schillerem wystawiła „Pastorałkę” i stworzyła konspiracyjny teatr.

Jak przeplata się fikcja z historią i współczesna opowieść z przeszłością? Porozmawiamy o tym na spotkaniu wokół „Przystani” Stasi Umińskiej. A przy okazji pojawi się cała plejada znakomitych „prawobrzeżnych postaci” – Miłosz, Haydziony, Wysocka, Barszczewska, Lutosławski, Łapicki i wiele, wiele innych. Ujawnimy też, jakie są szanse na ocalenie „Przystani” i tchnienie nowego życia w zniszczone, zabytkowe mury.

Prowadzenie: Jolanta Wiśniewska

Do zobaczenia na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi!

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.