Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

Podarować rzecz do muzeum

Wystawa czasowa „Podarować rzecz do muzeum”

Wystawa czasowa „Podarować rzecz do muzeum” prezentowała obiekty przekazane do Muzeum Warszawskiej Pragi przez mieszkańców dzielnicy. D

zięki akcji zbierania pamiątek z prawobrzeżnej Warszawy, rozpoczętej w listopadzie 2007 roku, Muzeum powiększyło swoje zbiory o około 1500 obiektów. W większości są to pamiątki rodzinne i przedmioty codziennego użytku z ostatnich stu, stu pięćdziesięciu lat.

Wystawa pokazała banalne rzeczy codziennego użytku i osobiste pamiątki zwykłych ludzi, odsłaniając równocześnie praskie historie, które się z nimi wiążą. Wskazała związki prezentowanych obiektów z teraźniejszością, a odbiorcy dała możliwość nawiązania z nimi bardziej osobistej relacji.

Ważnym celem wystawy było też postawienie pytań o to:

  • Co dzieje się z obiektem ofiarowanym muzeum?
  • Co motywuje ludzi do przynoszenia do muzeum swoich pamiątek?
  • Co muzeum uznaje za wartościowe i dlaczego?
  • Jak funkcjonuje przedmiot użytkowy czy pamiątka, gdy staje się obiektem muzealnym?

W ten sposób wystawa z jednej strony pokazała partycypacyjny aspekt działalności Muzeum Warszawskiej Pragi, które angażuje mieszkańców i byłych mieszkańców dzielnicy w konstruowanie lokalnej wspólnoty i tożsamości, z drugiej zaś strony zaproponowała refleksję o procesie przemiany zwykłego przedmiotu w eksponat muzealny o bogatym znaczeniu.

Kolofon

Kuratorka i autorka scenariusza: dr Ewa Klekot
Projekt wystawy: Wojciech Cichecki
Koordynacja: Ewa Kalnoj-Ziajkowska
Projekt graficzny: Wiktor Podgórski