Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

8 czerwca 2019 – 23 lutego 2020

Praga sensorycznie

Praga sensorycznie to wystawa, na której muzealną przestrzeń można eksplorować wszystkimi zmysłami.

Umieszczone na ekspozycji obiekty – najbardziej charakterystyczne budynki i miejsca prawobrzeżnej Warszawy z okresu XIX i XX wieku – odnoszą się do współczesnego układu przestrzeni miejskiej. Dzięki temu doświadczenia zdobyte w czasie zwiedzania wystawy można wykorzystać podczas spacerów po mieście.

Wiele wrażeń rejestrujemy nieświadomie, choć wywołują w nas przeróżne emocje. Niektóre doświadczenia budzą w nas spokój, inne przytłaczają, a jeszcze inne wyzwalają radość i chęć życia.

Przy tworzeniu instalacji na wystawie skorzystaliśmy z zasad integracji sensorycznej, a materiały historyczne i wizualne bezpośrednio wiążą je z daną lokalizacją. Dzięki temu opisywane miejsca można zobaczyć w pierwotnym kształcie, porównać ze stanem obecnym, a także powąchać, usłyszeć i dotknąć.

Folder towarzyszący wystawie kierujemy do rodziców i opiekunów, którzy staną się przewodnikami swoich dzieci po wystawie. Mamy nadzieję, że zaproponowane aktywności zachęcą Was do spojrzenia na praską część miasta z innej perspektywy.

WYSTAWIE TOWARZYSZĄ

KOLOFON

Kuratorka: Karolina Jusińska

Projekt wystawy: Kosmos Project

Projekt graficzny: Joanna Bębenek

Konsultacja merytoryczna: Adam Lisiecki, Jolanta Wiśniewska

Konsultacja z zakresu integracji sensorycznej: Kinga Hamada

Tłumaczenie i redakcja tekstów angielskich: Maja Jaros

Redakcja tekstów polskich: Katarzyna Kuzko-Zwierz, Katarzyna Lisiecka, Małgorzata Mycielska, Julia Odnous-Pawlińska

Realizacja: Kamil Cedro, Ksenia Góreczna, Paweł Grochowalski, Marek Lisik, Monika Mazurek, Katarzyna Radecka, Adam Rogowski, Leszek Sokołowski, Krzysztof Świerczewski, Michał Tański

Zdjęcia: Wojciech Daniszewski, Joanna Kozłowska, Piotr Majewski, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Materiał dźwiękowy: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Anna Mizikowska

Program edukacyjny: Kinga Hamada, Karolina Jusińska, Teresa Łempicka, Franciszek Płóciennik, Katarzyna Szumlas, Anna Wigura

Wykonawca: Janiszewski Sp. z o.o., Dział Organizacji Wystaw i Wydarzeń Muzeum Warszawy

Patroni: Fudacja Synapsis, Fundacja Kultura bez Barier

Sponsor instalacji „Ptasie mleczko®”: LOTTE Wedel